Ten, kto buduje dom, zwykle dysponuje też samochodem. Najczęściej nie jednym. Znaczy to, że w projekcie domu musi znaleźć się także garaż, a najlepiej garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Nie każde studio projektowe może sobie z tym zadaniem poradzić wystarczająco dobrze. Zatem jak wybrać projekt garażu przydomowego?
Garaż dla domu
Natychmiast, jeszcze w fazie projektowej, nawet gdy aktualnie dysponujemy tylko jednym autem, zalecamy wybudowanie garażu mieszczącego co najmniej dwa samochody. Jest bowiem dość prawdopodobne, że miejsce garażowe przyda się nawet jeśli nie Tobie, to Twoim gościom, dzieciom, innym członkom rodziny, którzy – tak też dzieje się zwykle – odziedziczą po Tobie dom budowany przecież z myślą o długim trwaniu. Tu można znaleźć znakomite wzorce dla domów z garażem: projekty domów parterowych – domoweklimaty.pl.
Jak rozpoznać dobry garaż w projekcie domu
Wybierając garaż warto wiedzieć na czym stoimy, jakie są możliwości, co można uzyskać – to przecież bardzo poważna decyzja. Jest kilka spraw istotnych, które nie mogą ujść naszej uwadze:
- Odpowiednia ilość miejsca w garażu, dobrze przygotowany podjazd, komunikacja pomieszczenia garażowego z innymi częściami domu.
- Decyzja: czy garaż będzie nam służył wyłącznie do parkowania, czy też chcemy mieć w nim również miejsce gospodarcze, np. warsztat, kotłownię, itp.
- Nasz samochód powinien mieć dogodny dojazd do garażu oraz pozostawać w nim bezpieczny bez względu na okoliczności.
- Wyposażenie garażu: jeśli chcesz, możesz nawet otworzyć salę prób muzycznych w swoim garażu, wszystko zależy od projektu wyposażenia.
Garaże i pomieszczenia gospodarcze – prawo
Krótko o kwestiach prawnych. Na budowę garażu nie musisz mieć pozwolenia, ale inwestycję trzeba zgłosić do urzędu. Taki budynek gospodarczy podlega działowi prawa: prawu budowlanemu (księgarnie ekonomiczne są pełne literatury na ten temat). Pamiętaj, że gdy budowa garażu wejdzie w konflikt z ogólnym planem zagospodarowania przestrzeni, będziesz musiał podjąć specjalne kroki lub zmienić koncepcję. W swoim zgłoszeniu do starosty opisz zgodnie ze wzorem dokładnie i wyczerpująco całe przedsięwzięcie budowy garażu.
Jeśli już budujesz dom, to garaż jest wprawdzie sprawą pomniejszą, ale przecież będzie stanowił integralną i potrzebną część budynku, a więc projekt całości zagospodarowania działki od początku powinien zawierać także garaż wkomponowany w całokształt układu przestrzennego Twojego domostwa.